Technologia

Czas funkcjonowania Twojej elektrowni zależy od detali

 

Nasza firma posiada doświadczenie w montażu i projektowaniu systemów fotowoltaicznych oraz systemów z elektrowniami wiatrowymi od 2007r. W tym czasie mieliśmy okazję poznać produkty wielu marek. Wiemy na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania, jak należy prawidłowo zabezpieczyć instalację od strony elektrycznej oraz jakie materiały montażowe stosować. Poniżej opisano umieszczamy informację, które mogą przydać się Państwu w ocenie firmy wykonawczej instalacji PV.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych?

1. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na samego producenta, czy jest to firma znana o światowym zasięgu. Panele słoneczne posiadają bardzo długie gwarancje producentów (do 25 lat), dlatego ważne, aby w tym czasie producent, na którego produkt się zdecydujemy, istniał na rynku (w ostatnich latach odnotowano liczne bankructwa wytwórców paneli PV). Nasza firma oferuje produkty tylko znanych, światowych producentów o ugruntowanej pozycji na rynku.

2. Dokładność wykonania panela słonecznego, a w szczególności spasowanie ramy panela z szybą przednią, grubość ramy modułu, czy występują ślady uszkodzeń na ogniwach fotowoltaicznych lub czy ogniwa są równo ułożone. Często zdarza się, że panele PV proponowane przez tanich producentów z rynku chińskiego wykonywane są ręcznie, ze słabej jakości materiałów (ręczne układanie ogniw, nawet ręczne lutowanie poszczególnych ogniw w rzędy, ręczne zaciskanie ramy modułów). Powoduje to, że dokładność wykonania modułu spada, zwiększa się ryzyko rozwarstwienia modułu (odklejenia foli EVA od ogniw), dostania pary pod szybę przednią, szybsze starzenie ogniw, powstawanie pęknięć na powierzchni ogniw lub uszkodzenia połączeń ogniw. Nasza firma oferuje panele wytwarzane na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych (każda czynność wykonywana przez roboty), sprawdzanych laserowo oraz kontrolowanych pod względem osiąganych parametrów (również przez roboty) na wyjściu z fabryki.

3. Brak diód bocznikujących wewnątrz paneli co będzie bardzo mocno oddziaływać na całą instalację w przypadku zacieniowania choćby jednego panela słonecznego (praktyka stosowana przez najtańszych producentów paneli). Uzyski z takiej instalacji mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent.

Inwerter, okablowanie, zabezpieczenia – równie ważne jak same baterie słoneczne

Inwerter podobnie jak panele PV ma posłużyć długie lata, dlatego nie stosujemy w naszych systemach inwerterów tanich producentów. Wiemy, że koszt wytworzenia inwertera zależy w dużej mierze od jakości komponentów stosowanych wewnątrz inwertera. Dlatego ufamy producentom najbardziej znanym na rynku jak SMA, ABB, Steca, Kaco. Z doświadczenia wiemy, że awaryjność tych produktów jest praktycznie zerowa. Nasza firma wykonując instalacje PV stosuje przewody solarne, odporne na promieniowanie UV (aby po kilku latach nie trzeba było ich wymieniać) niemieckiego producenta Helukabel. Zawsze przeliczamy przekrój przewodu do mocy instalacji i odległości do inwertera. Oczywiście panele łączymy markowymi złączami przeznaczonymi do paneli PV typu: MC-4 firmy MultiContact (nie stosujemy tańszych zamienników). Nasze instalacje PV typu On-grid zawsze zabezpieczamy rozdzielnicą fotowoltaiczną, w której zawsze znajdują się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (marki ETI lub DEHN) chroniące instalację przed szkodliwym wpływem uderzeń pioruna w budynek lub jego okolicę. Na rynku jest wiele firm instalacyjnych, które nie stosują tego typu zabezpieczeń montując system fotowoltaiczny nie informując przy tym klienta o ewentualnym ryzyku.

Konstrukcja montażowa

Nasza firma stosuje konstrukcje montażowe niemieckich producentów wyspecjalizowanych w produkcji mocowań do systemów fotowoltaicznych. Instalacja PV, która ma posłużyć klientowi przez 25 lat nie może być zamontowana na konstrukcji stalowej, ocynkowanej ponieważ ulegnie korozji. W tym celu stosuje się haki montażowe, śruby czy nakrętki wykonywane ze stali nierdzewnej oraz specjalne profile aluminiowe o odpowiednim przekroju, do których przykręca się panele PV. Ponadto konstrukcje oferowane naszym Klientom są weryfikowane przed zamówieniem pod kątem statyki (przyjmowane są odpowiednie wartości obciążenia śniegiem i wiatrem dla lokalizacji Klienta).

Certyfikaty urządzeń

Wszystkie oferowane przez naszą firmę produkty posiadają stosowne certyfikaty i deklaracje zgodności. Często zdarza się, że panele słoneczne lub inwertery posiadają certyfikaty wydane przez takie instytucje certyfikujące jak TUV, SGS, UL. Świadczy to o wysokiej jakości wykonania produktu oraz daje pewność, że nie będzie problemu przy odbiorze instalacji w Zakładzie Energetycznym.