Eco ogrzewanie

Poniżej prezentujemy możliwości wykorzystania systemów PV jako źródło wspomagające ogrzewanie wody użytkowej lub domu. W każdym z prezentowanych systemów istnieje możliwość zastąpienia paneli słonecznych turbinami wiatrowymi lub też współpracy turbin wiatrowych wraz z panelami słonecznymi (jako układ hybrydowy).

 

System PV wspomagający ogrzewanie

ongrid_grzanie1Wytwarzanie ciepła z energii elektrycznej wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych to proste i mądre rozwiązanie, które zmniejszy koszty ogrzewania wody w domu lub firmie. Inteligentny sterownik grzałek wykorzystuje moc bezpośrednio z układu fotowoltaicznego w celu podgrzania elementu grzejnego zamontowanego w zbiorniku wody.

Wydajność tego układu to aż 99%, ponieważ praktycznie cała energia produkowana z paneli słonecznych zostaje przemieniona w ciepło.System PV do ogrzewania wody znacznie zmniejszy udział paliw kopalnych (np. oleju, gazu), które są używane w procesie ogrzewania wody w ciągu całego roku. System PV do ogrzewania wody jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga przeglądów lub wymiany materiałów eksploatacyjnych.

System PV do ogrzewania wody składa się z 8 paneli fotowoltaicznych o mocy 250Wp każdy i może wygenerować ok. 2000kWh/rok. Przeciętna rodzina wobec tego jest w stanie zaoszczędzić do 75% na kosztach ogrzewania. Konwencjonalne ogrzewanie (np. gazem lub olejem) wymagane jest jedynie gdy promieniowanie słoneczne nie jest wystarczające. Dlatego też palnik pracuje rzadziej. Poniżej przedstawiono przykładowe, procentowe oszczędności zastosowania systemu PV do wspomagania ogrzewania wody użytkowej:

grzanie_porownanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System On-grid + ogrzewanie

ongrid_ogrzewanie

Codziennie w swojej pracy zastanawiamy się jak ulepszyć nasze systemy, aby spełniały coraz większe wymagania Klientów. System On-grid + Ogrzewanie wody daje podwójne korzyści, gdyż działa jak klasyczny system On-gird z taką jednak różnicą, że nadprodukcja energii z systemu zamiast do sieci publicznej trafi do urządzenia podgrzewającego wodę. W sytuacji gdy urządzenie ogrzeje zbiornik wody, a w dalszym ciągu występować będzie nadprodukcja energii, popłynie ona do sieci publicznej.

Takie zarządzanie energią możliwe jest dzięki zaawansowanemu sterownikowi, który bada na bieżąco obciążenia w domu oraz aktualną produkcję energii z systemu PV i w razie konieczności załącza dodtkowe obciążenia w postaci elementów grzewczych. System pozwoli Tobie zaoszczędzić nie tylko na energii elektrycznej,ale również na kosztach ogrzewania.

 ongrid_sterownik

 

 

 

 

 

 

 

System On-grid + Pompa ciepła

on_grid_z_pompaJedno z najlepszych obecnie rozwiązań dostępnych na rynku kompleksowo ograniczających koszty mediów w obiektach mieszkalnych. Połączenie systemu fotowoltaicznego typu On-grid z pompą ciepła przy obecnie wprowadzonych zasadach rozliczeń Prosumentów z Zakładem Energetycznym daje maksymalną oszczędność przy ogrzewaniu wody użytkowej jak i całego domu. Opcjonalnie system może być również wyposażony w turbinę wiatrową.

Aby zrozumieć zasadę działania tego rozwiązania należy najpierw poznać w jaki sposób działają pompy ciepła. Obecnie na rynku występują różne pompy ciepła (np. gruntowe, powietrzne). Każda z pomp ciepła ma tak zwany współczynnik COP, który określa jej efektywność pracy. Dla przykładu COP na poziomie 3,0 oznacza, że z 1,0 kW energii elektrycznej pompa ciepła wyprodukuje 3,0 kW energii cieplnej. Oczywiście realne osiągi pomp ciepła zależą także od innych czynników jak chociażby temperatura na zewnątrz budynku. Projektując powyższe rozwiązanie możemy określić jaki poziom energii elektrycznej w skali roku skonsumuje pompa ciepła oraz pozostałe odbiorniki domowe i do tej wartości dobrać odpowiednią moc systemu PV. W takim układzie Klient uzyska praktycznie darmowe ogrzewanie c.o i c.w.u, a także zasilanie pozostałych sprzętów AGD i RTV.